Last Performance

Last performance

Holandia, 2006. 78 Minut, kolor. Język: angielski.

Last Performance opowiada historię europejskiej aktorki Julii (Eva Dorrepaal), która przeniosła się do Nowego Jorku z nadzieją na wielką karierę i sławę. Rozpoczyna pracę przy awangardowej sztuce reżyserowanej przez ekscentryczną Magdę (Esther Eva Verkaaik). Scenicznym partnerem Julii jest Cooper (Tomas Spencer), pozostający w toksycznym związku z seksualnie sfrustrowanym Tomem (Vincent Bagnall). Tom, nie mogąc zaakceptować swojej orientacji wykorzystuje Julię do erotycznych eksperymentów. Cooper, napędzany zazdrością, szuka zemsty a jego działania uruchamiają niepowstrzymaną falę nieszczęść i prowadzą do rozpadu zespołu. Wkrótce fikcja zaczyna mieszać się z rzeczywistością a Julia przyczynia się do własnego upadku.

Last Performance jest inspirowany nowojorską awangardową i undergroundową sceną wczesnych lat osiemdziesiątych. Reżyser przemyca do swojego filmu ducha największych ikon tamtych czasów, takich jak Andy Warhol, Debbie Harry, Yoko Ono, Laurie Anderson, Klaus Nomi, Lydia Lunch czy Diamanda Galas. Światowa premiera miała miejsce na Dutch Film Festival w Utrechcie w 2006 roku.

Edwin Brienen jest określany jako następca Rainera Wernera Fassbindera i Johna Watersa. Poprzez  Last Performance, wykreował świat awangardy, pompatycznego teatru w połączeniu z ciemną stroną egzystencji. W Berlinie Brienen stał się postacią kultową, artystą-bohaterem, ponieważ bez żadnej pomocy finansowej z funduszy filmowych dostarcza nam film za filmem, wszystkie prawdziwie oparte na jego wizji artystycznej.