Onemovieproject

2019

 


One Movie Project – krótkometrażowe debiuty filmowe to projekt powstały w Krakowie z inicjatywy  Fundacji Multi Art w 2017 roku. Jego celem jest umożliwienie debiutującym reżyserom, realizacji krótkometrażowego filmu fabularnego, dokumentalnego lub animowanego.

Założeniem projektu jest realizacja nieskomplikowanych i niskobudżetowych filmów o długości do 15 min.

Celem One Movie Project jest umożliwienie debiutującym reżyserom realizacji krótkometrażowego (15 min) filmu fabularnego, dokumentalnego lub animowanego.

One Movie Project daje szanse na pierwszy profesjonalny kontakt z produkcją filmową autorom będącym całkowicie na początku drogi filmowej, absolwentom szkół filmowych i filmowcom niezależnym, będącym przed debiutem fabularnym, dokumentalnym lub

animowanym w  profesjonalnej produkcji.

Jedynym wyróżnikiem jest ich talent i ogólne przygotowanie do stworzenia filmu.

W pierwszej edycji projektu do organizatora wpłynęło 69 scenariuszy z których Jury w składzie:

Krzysztof Gierat – przewodniczący

Xawery Żuławski

Daria Woszek

Aleksandra Świerk

Piotr Lenar

Po dwóch turach spotkań z twórcami i pitchingami wybranych sześciu projektów Jury skierowało do produkcji dwa :

„Nie zmieniaj tematu” Huberta Patynowskiego i „Przejście graniczne” Agnieszki Chmury.

Oba filmy zostały wyprodukowane w całości przez Centrum Filmowe Kraków przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Filmy powstały na terenie Małopolski, w całości ekipami i siłami twórczymi z Krakowa, pomagając w rozwoju krakowskiej produkcji  filmowej.

Produkcja zakończyła się sukcesem zawodowym.

Oba filmy miały swoją premierę na 59  Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie zostały zakwalifikowane do  Konkursu Polskiego. Tym samym wykazały swój profesjonalizm i dobrą jakość artystyczną.

Szybko znalazło to swoje potwierdzenie, oba filmy rozpoczęły drogę festiwalową:

Film „Nie zmieniaj tematu” zdobył główną nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy na 38 Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. To niewątpliwie sukces krakowskiego filmu wśród ponad 60 ciu krótkich metraży z Polski.

„Nie zmieniaj tematu” będzie reprezentował Centrum Filmowe AMA w konkursie na 44 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 3 Festiwalu Filmowym Notofest Suwałki,  Festiwalu Culturescapes Poland w Chur Szwajcaria i innych nadchodzących dopiero festiwalach filmowych.

Film zbiera świetne krytyki, ceniony za wyjątkową prawdziwość przedstawionego świata i oryginalny język filmowy.

Film „Przejście Graniczne” zdobył już główną nagrodę za najlepszy fabularny film krótkometrażowy na Bihać Avantura Film Festival, Seul International Film Festival . Walczy o nagrodę na Madriff Film Festival, także już zakwalifikowany na inne, zagraniczne festiwale.

Przy obu filmach pracowało ponad 40 młodych filmowców. Z Krakowa, częściowo związanych z krakowską AMA Film Academy.

Fundacja Multi Art i Centrum Filmowe AMA planują kontynuację projektu debiutów One Movie Project w latach 2019/2020. Planowane jest także rozszerzenie formuły o debiutanckie filmy pełnometrażowe i objęcie projektem teren całej Polski.