Radiomural

 

MURAL RADIO ŚWIECĄCY PO ZMROKU

projekt: Aleksandra Toborowicz, we współpracy z Pawłem Krzywdziakiem, 2015

lokalizacja: główne wejście na teren Centrum Filmowego Kraków, ul. Lipowa 7

 

Typograficzny mural – „Radiomural”, wizualnie przypominający pulpit retro radioodbiornika z lat 70’/80, z literami świecącymi w ciemności.

Na „pulpicie” retro radioodbiornika przedstawione zostaną nazwy miast lub dzielnic (takich jak np. Kreuzberg w Berlinie, Praga w Warszawie, Zizkov w Pradze), które przechodzą lub przeszły proces adaptowania postindustrialnej przestrzeni do nowych funkcji, np. dzielnic kreatywnych, wysp kultury i sztuki – tak, jak dzieje się z rejonem Zabłocia obecnie. Celem realizacji muralu jest uatrakcyjnienie wizerunku okolicy – Zabłocie ma szansę ewoluować w kierunku artystycznym, poprzez „połączenie” z podobnymi dzielnicami, kojarzącymi się ze sztuką i uchodzącymi za artystyczne i kreatywne.

By upodobnić mural do włączonego w nocy radioodbiornika, elementy muralu (nazwy dzielnic) po zmroku będą świecić. Dla uzyskania efektu świecenia użyta zostanie farba fotoluminescencyjna, świecąca samoistnie w ciemności i niewidoczna w dzień. Efekt ten może sprawić, że mural ma szansę stać się jednym z ciekawszych realizacji street artowych w Polsce oraz na świecie (2 murale świecące w ciemności: jeden w Polsce, jeden na świecie). Realizacja ta może bardzo uatrakcyjnić dzielnicę oraz może stać się atrakcją turystyczną Krakowa.


Autorka projektu – Aleksandra Toborowicz – zrealizowała w Krakowie cztery murale według własnego projektu. Są to: Typomural, Mayamyral, Ekomural i Audiomural – znajdują się na trasie Krakowskego Szlaku Street Artu.

  • Trzy murale (Typomural, Mayamyral, Ekomural), znajdujące się w Podgórzu, na Zabłociu – zostały nominowane do nagrody „Projekt Roku” organizowanym przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej w 2012 roku.
  • Typomural znajdujący się na Zabłociu został nagrodzony w międzynarodowym konkursie projektowania European Design Awards w kategorii Signs & Display w Helsinkach w 2012 roku.
  • Jako autorka murali zaliczona została do 10 najciekawszych twórców street artu w Polsce według portalu fpiec w 2015 roku.

Aleksandra Toborowicz /  bio

Doktor sztuki. • Projektantka, malarka. Autorka murali i instalacji. Absolwentka Wydziału Grafiki asp w Krakowie w 2008 roku. Dyplom zrealizowała w Pracowni Form Reklamowych w 2008 roku, pod kierunkiem dr hab. Władysława Targosza, prof. ASP • Adiunkt w Pracowni Liternictwa i Typografii w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki. • Zajmuje się projektowaniem graficznym: grafiką wydawniczą i projektowaniem stron internetowych. Autorka strony internetowej „Wirtualne Muzeum Sztuki Erotycznej” [muzeumerotyzmu.pl] oraz jubileuszowego albumu zaprojektowanego dla Wydziału Grafiki ASP w Krakowie „Grafika ASP Kraków”, instalacji literniczej „Gwar chmar” oraz murali w Krakowie: Typomural, Mayamural, Ekomural i Audiomural. Murale te znajdują się na trasie Krakowskego Szlaku Street Artu. • Nagrodzona w konkursach, m.in.: 50 Books | 50 Covers organizowanym przez AIGA oraz Design Observer w USA, Communication Arts w USA, A’ Design Awards and Competition we Włoszech, European Design Awards, Najpiękniejsze Książki Roku ptwk, Icograda i Hii Typography w Chinach, Triennale w Trnavie, Machina Design Awards, Transvizualia. • W przeciągu kilku ostatnich lat otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, nagrodę Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi”, Nagrodę Rektora ASP w Krakowie, stypendium „Młoda Polska”, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Częstochowy. • Brała udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i za granicą. Współpracuje m.in. z Biblioteką Narodową w Warszawie, Muzeum Narodowym w Warszawie, Korporacją Ha!art. • W latach 2012–2013 członkini zarządu Fundacji Sztuki Nowej Znaczy Się. Zrzeszona w stgu oraz w International Association of Designers. • W latach 2010–2011 prowadziła galerię sztuki „3 × 3” na krakowskim Zabłociu. Obecnie zaangażowana jest w projekty społeczne związane z Zabłociem – realizację Radiomuralu oraz radia „Nastawieni na Zabłocie” [zablocie.info].

 

atoborowicz.pl

atoborowicz.tumblr.com


Do pobrania: 


 

Kontakt:

Piotr Zdybał, manager programowy

tel. +48 572 508 588; e-mail: piotr.zdybal@filmowykrakow.pl

CENTRUM FILMOWE KRAKÓW – CREATIVE ARTS CENTER

ul. Lipowa 7, 30-704 Krakow