CENTRUM FILMOWE AMA
Inicjatywa Fundacji Multi Art
Przestrzeń dla filmu i nowych mediów
Fundacja Multi Art prowadzi interdyscyplinarny projekt filmowo-multimedialny, który działa w industrialnej dzielnicy Krakowa, Zabłociu. Główną instytucją Centrum jest szkoła filmowa AMA Film Academy. Obok szkoły AMA w Centrum mają swoje miejsce studia dźwiękowe, studia zdjęciowe, magazyny scenografii i kostiumów, kino ( w budowie ), redakcje pism i blogów, kawiarnia i palarnia kawy ( w budowie ), wypożyczalnia sprzętu AMA rental, oraz wypożyczalnia samochodów do filmu.
Centrum daje bazę dla produkcji filmowych, fotograficznych, transmisji online, ale także organizuje imprezy i zdarzenia kulturalne, wystawy, przeglądy filmowe. Uwagę zwraca możliwość wynajmowania studia relacji na żywo i paneli online, wyposażonego w reżyserkę obrazu i dźwięku, 3 kamery studyjne, oświetlenie, dekoracje, i serwer streamingowy.
Fundacja Multi Art działa w nawiązaniu do działalności szkoły filmowej w Krakowie Akademii Multi Art, a na terenie utworzonego Centrum Filmowego AMA szkoła filmowa AMA Film Academy ma obecnie swoją siedzibę.
Założycielem AMA Film Academy i inicjatorem Centrum Filmowego AMA jest Piotr Lenar, doświadczony operator filmowy, którego dorobek artystyczny obejmuje zrealizowane w Polsce i za granicą kinowe filmy fabularne, filmy telewizyjne, filmy dokumentalne oraz seriale TV. Wieloletni współpracownik Jana Jakuba Kolskiego, współtwórca wyjątkowej warstwy wizualnej jego najważniejszych filmów. Kolski i Lenar stworzyli jeden z najbardziej wyrazistych estetycznie duetów reżysersko – operatorskich w kinie polskim.
Przez blisko dwadzieścia lat pracował na przemian w Niemczech i w Polsce, a także w Stanach Zjednoczonych. Realizował filmy dla Warner Bros, Studio Babelsberg, Bavaria Studio, Studio Hamburg, stacji telewizyjnych WDR, ARD, SAT1, PRO 7, RTL, ZDF, RAI UNO, TVN, TVP, oraz niezależnych producentów filmowych w Polsce i za granicą.
Jest autorem zdjęć do blisko 100 filmów fabularnych, seriali, dokumentalnych, reklamowych, innych.
Celem Centrum Filmowego AMA jest skupianie przedstawicieli branży filmowej, udostępnianie bazy dla produkcji filmowej oraz prowadzenie działań z zakresu popularyzacji filmu i szeroko rozumianych sztuk wizualnych, a przede wszystkim edukacji filmowej.
W Centrum Filmowym AMA swoje biura produkcyjne, magazyny scenograficzne, kostiumograficzne, studia zdjęciowe, biura produkcji, magazyny dyżurnych planu, bazy transportowe i inne miało już wiele produkcjim filmowych i serialowych, zarówno polskich jak i zagranicznych. To zawodowe miejsce dla filmowców.

CENTRUM FILMOWE AMA
MISJA CENTRUM FILMOWEGO AMA
„Nie jest ważne, gdzie stawia się kamerę, ważne jest – po co?”
– tak brzmi jedna z najsłynniejszych maksym, które wypowiedział Krzysztof Kieślowski. W 2016 roku obchodziliśmy 20. rocznicę śmierci tego znakomitego, polskiego reżysera. Jego podejście do kina oraz jego dzieła filmowe miały niebagatelny wpływ na to, jak postrzegano polską kinematografię na świecie. Także pokolenia polskich widzów wychowały się na jego filmach. Dlatego też postanowiliśmy uczcić Jego imieniem nowo powstające miejsce na mapie filmowej – nie tylko Krakowa, ale także Polski. Pytania, które zadawał Kieślowski: Po co stawiasz kamerę? Dlaczego robisz filmy? – są we współczesnym świecie nasyconym dostępnością technologii filmowej nad wyraz aktualne. Chcemy, aby Centrum Filmowe AMA było przestrzenią stworzoną do poszukiwania odpowiedzi na te pytania.
Centrum usytuowane jest obok Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK oraz Fabryki Emalia Oskara Schindlera, oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. To miejsce powinno sprzyjać refleksji humanistycznej i propagowaniu audiowizualnej kultury wysokiej. Centrum Filmowe AMA prezentując dziedzictwo polskiego kina będzie także ważnym przystankiem dla odwiedzających krakowskie Zabłocie licznych turystów ze świata. To miejsce – Kraków, Zabłocie, Płaszów, częstokroć po raz pierwszy jest oglądane przez masową widownię właśnie w ujęciu filmowym Stevena Spielberga „Lista Schindlera”. Pretekst filmowy może posłużyć do eksploracji zarówno kina polskiego, współczesnego i archiwalnego oraz rozmów i spotkań mieszkańców Krakowa, przyjezdnych gości i turystów.
Kino jest nadal ważnym środkiem wyrazu – wykorzystajmy je!
Kino to także rozrywka – a dzielnica Zabłocie przeżywając boom developerski będzie potrzebowała przestrzeni publicznej, która w swojej misji ma wpisane działania o charakterze odpowiedzialności społecznej.
Kino to przede wszystkim powstawanie filmu, a zatem celem Centrum jest też zaproszenie branży filmowej, środowiska krakowskiego, małopolskiego i ogólnopolskiego do współpracy przy produkcji filmowej. Centrum oferuje potrzebną do tego infrastrukturę i technologię.
Centrum to także miejsce spotkań i nawiązywania kontaktów branżowych w przyjaznej, artystycznej atmosferze resto baru.
CELE AMA FILM CENTER
- DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA I EDUKACYJNA
- Edukacja filmowa we wszystkich branżach produkcji filmowej poprzez działanie AMA film Academy
- Upowszechnianie wiedzy o polskim i światowym filmie
- Promocja kultury filmowej
- Edukacja i rozrywka filmowa i artystyczna najmłodszego pokolenia
- Miejsce premier filmów młodego pokolenia
- Retrospektywy filmowe
- Pokazy pofestiwalowe
- Współpraca filmowców i wymiana doświadczeń, networking
- Szkolenia zawodowe z branży audiowizualnej, telewizyjnej i filmowej
- Prezentacja twórczości pozafilmowej osobowości kina
- Visual art – wydarzenia crossmedialne łączące różne dziedziny sztuk wizualnych
- Sympozja, wykłady, warsztaty artystyczne, wystawy
- Spotkania autorskie
- Udostępnianie zbiorów biblioteki multimedialnej
- PRODUKCJA FILMOWA
- ONE MOVIE PROJECT – Generowanie debiutanckich projektów filmowych
- Produkcja wykonawcza filmów dyplomowych AMA Film Academy
- Produkcja filmów fabularnych, dokumentalnych i reklamowych
- Produkcja kontentu audiowizualnego na potrzeby rynku tv i online
- III.USŁUGI DLA PRODUCENTÓW FILMOWYCH
- Serwis produkcji filmowej na terenie Krakowa
- Postprodukcja obrazu i dźwięku filmowego
- Udostępnianie bazy filmowej (wynajem pomieszczeń biurowych dla produkcji,
magazynów scenografii, magazynów kostiumów, montażowni, parkingów)
OPIS PRZESTRZENI CENTRUM
Hala zdjęciowo-wystawowa 250 m2
Hala zdjęciowa green screen 80 m2
Studio foto i live
Studia dźwiękowe
Sale wykładowe i seminaryjne
Biura produkcji filmowej
Biura dla podmiotów działających w sektorze kultury
Montażownie obrazu
Pracownia color grading
Magazyny scenografii
Magazyny kostiumów
Przestrzeń gastronomiczna
Parkingi
Przestrzeń zewnętrzna dla działalności kulturalno-imprezowej